Organizational Charts | SKCTC

Organizational Charts

SKCTC Administration Organizational Chart

Student Affairs

Academic Affairs

Academic Affairs: Technical Programs

Academic Affairs: Arts & Sciences

Business Affairs

Institutional Advancement

Workforce Solutions

Human Resources

Cultural Diversity

Director of Operations

Information Technology

Campus Director

 

  • KCTCS Board of Regents
    • Dr. Paul Czarapata, KCTCS President/CEO, Interim
      • Dr. Vic Adams, SKCTC President/CEO
        • Southeast Education Foundation
        • SKCTC Board of Directors
        • Carrie Billett, Chief Institutional Advancement Officer
          • Southeast Education Foundation: Ed Harris, Board Chair/President
          • Tiffany Hampton, Administrative Assistant I
          • Monique Allen, Program Facilitator
          • Dr. Rick Mason, Dean of Institutional Effectiveness
        • Dr. Rebecca Johnson, Chief Student Affairs Officer
          • Larry Mills, Maintenance & Operations Supervisor
            • Chad Watson, Maintenance Technician
            • Joshua Mason, Maintenance Worker
            • Jack Scalf, Maintenance Technician
            • Chris Thompson, Maintenance Worker
          • Dani Jo Wilder, Department Assistant I
          • Director of Cultural Diversity - Vacant
            • Dr. Deborah Hodge, Director of Program Facilitation: SSS
              • Sheila Gordon, Professor
              • Rosali Brock, Education Specialist
            • Amanda Creech, Director of Program Facilitation: Upward Bound, Math, Science
              • Cory Clem, Staff Instructo III
              • Jennifer Brackett, Staff Instructor III
          • Shawn Lind, Director of Marketing
            • Dakota Saylor, TV Producer
          • Sherry Tinsley, Director of Academic Advising & Assessment
          • Elizabeth Bisceglia, Academic Coordinator
          • Barbara Gent, Director of Financial Aid
            • Anna Stewart, Student Financial Aid Coordinator
            • Keisha Hunt-Eary, Student Financial Aid Coordinator
            • Charlotte Lockaby, Student Financial Aid Coordinator
          • Kim Hobbs, Student Financial Aid Coordinator
          • Kim Maynard, Senior Admission Advisor
          • George Michael Ingram, Senior Admissions Advisor, Title IX Coordinator
          • Bobby Grubbs, Recruitment Specialist
          • Felicia Carroll, Student Affairs Supervisor
            • Rachel Grubbs, Administrative Assistant I
          • Shana Lewis, Student Affairs Assistant II
          • Rian Edwards, Student Affairs Specialist
          • Anita Barnhill, Registrar
            • Katina Fields, Student Affairs Assistant III
            • Rechelle Sampson, Student Affairs Assistant III
            • Will Taylor, Student Affairs Assistant II
            • Carla Bennett, Pre-Employment Transitions Specialist
          • Erica Farmer, Workforce Development Training Specialist
        • Kevin Lambert, Chief Academic Officer
          • Cathie Day, Coordinator of Academic Programs
          • Heather Lewis, Academic Advisor - Dual Credit Coordinator
          • Dr. Erin Reasor, Dean of Healthcare & Technical Programming
            • Allied Health & Related Technologies
              • Emily Abrams
              • Brittany Anderson
              • Dustin Bolden
              • Tracy Bowling
              • Jill Dixon
              • Michael Good
              • Michael Gayheart
              • Astor Halcomb
              • Dr. Mitchell Housenick
              • Rebecca Lawson
              • Dana Mills
              • Sarah Mullins
              • Stephen Robinson
              • Samantha Stanton
              • Delilah Turner
            • Industrial, Technical, & Business
              • Kenneth Bowling
              • Dr. Roger Bowling
              • Michael Carmack
              • Tammie Chapman
              • Jacob Craiger
              • Ismail Eldahan
              • Michael Epling
              • Brian Fields
              • Lynn Jones
              • Tim Long
              • Rebecca Miller
              • Marshall Smith
              • Jamie Vaught
              • Darrell Walker
            • Nursing
              • Supervisor: Dr. Melissa Humfleet
                • Ruthellen Arwood
                • Glenna Bargo
                • Scott Blanton
                • Rachel Brock-Childress
                • Janet Grey
                • Kerry Hicks
                • Terri Jackson
                • Jennifer Nolan
                • Natosha Pace
                • Tammy Redmond
                • Deborah Shepherd
                • Paula Whited
          • Peggy Conklin, Dean of Arts & Sciences
            • Denise Haynes, Administrative Assistant II
            • Arts & Humanities
              • English Department
                • Ariel Dingus
                • Caroline Mayes
                • Jamie Jones
                • Danny Webb
              • Communications
                • Carlton Hughes
                • Lisa Barrick
              • History
                • Greg Collier
                • Joe Marcum
              • Humanities
                • Brandon Jent
              • Music
                • Ryland Pope
              • Psychology
                • Dr. Sandy Holbrook
              • Theatre
                • Kate Handzlik
            • Math & Sciences
              • Math/Physics
                • Rhonda Creech
                • Brad Dyer
                • Dr. Joseph Johnson
              • Biology
                • Dr. Matt Druen
                • Dr. David Kidwell
                • Dr. Saeb Omar
                • Elana Scopa Forson
              • Chemistry
                • Dr. Wheeler Conover
                • Rajiv Singh
            • Related Instruction
              • Donna Cox, Developmental English, Workplace
              • David Clutts, Developmental Math, Online Training
              • Kathy Ditty, FYE, Developmental Math
          • Lynn Cox, Professor/Librarian I
            • Doris Browning, Library Specialist
            • Michael Justice, Library Specialist
            • Mitch Caudill, Library Specialist
        • Angela Simpson, Chief Business Affairs Officer
          • Leslie Carmack, Business Operations Supervisor
            • Sandy Mayes, Business Affairs Assistant III
            • Elizabeth Greene, Business Affairs Assistant III
            • Margaret Fugate, Business Affairs Assistant III
            • Kharla Sherman, Business Affairs Assistant III
          • Carrie Hembre, Business Operations Specialist
          • Kristen Simpson, Business Operations Specialist
          • Marcia Miller, Business Operations Specialist
        • Billie Franks, Director of Human Resources
          • Sharon Johnson, Human Resources Coordinator
          • Scott Dye, Human Resources Coordinator
        • Sherri Clark, Director of Workforce Solutions
          • Henry Hughes, Coordinator of Continuing Education & Community Service
          • Bitha Brock, Workforce Development Training Coordinator
          • Travix Cox, Director of Adult Education
            • Nathaniel Haines, Manager of Adult Education Program
            • Justin Sanders, Adult Education Specialist II
            • Virginia Strouth, Adult Education Specialist II
            • Robin Williams, Adult Education Specialist II
            • Cindy Blair, Adult Education Specialist
            • Penny Deal, Education Specialist
            • Barry Cowan, Instructor
            • Courtney Young, Instructor
            • Jack Ball, Instructor
            • Robert Lunsford, Instructor
            • Teresa Creech, Instructor
          • Gary Whisman, Academic Program Facilitator
          • Sandra Brown, Apprenticeship Project Coordinator
          • James Skidmore, Director of External Education Program
            • Melvin Dixon, Senior Administrative Assistant
          • Alexia Ault, Academic Program Facilitator
          • Don Webb, Director KSTI
          • Sam Coleman, Director of Small Business Development center
            • Gabrielle Wright, Department Assistant I
          • Dianna Fuson, Coordinator Ready-to-Work Program
          • Andrea Massey, Coordinator Ready-to-Work Program
          • Paula Patterson, Coordinator Ready-to-Work Program
        • Paul Bryant, Assistant to the President for Special Projects
          • Jessica Jackson, Administrative Assist
        • Merrill Galloway, Chief Information Technology Officer
          • Josh Howard, Information Technology Support Specialist
          • Chek Carruba, Information Technology Coordinator
          • Mary Good, Information Technology Coordinator
          • Christopher Washington, Information Technology Assistant
          • Milton Ghigliotty, Information Technology Coordinator
          • Amanda Thomas, Information Technology Assistant
        • Amy Oden Simpson, Director of Public Relations
        • Allen Layne, Operations Manager - Security & Safety
        • Elijah Buell, Professor/Director of Operations
          • Kay Teague, Administrative Assistant II
          • Amanda Hughes, Fine Arts Center Assistant Manager
          • Stephen Lewis, Director of Maintenance & Operations
            • Scottie Carruba, Maintenance & Operations Assistant Supervisor
              • Jennifer Hockenberry, Maintenance Worker
              • William Hughes, Maintenance Technician
            • Steven Harris, Staff Instructor III
            • Jerry Williams, Maintenance Technician
              • Jasper Joseph, Maintenance Worker
        • Deborah Young, Campus Director
          • Sabrina Mullins, Department Assistant I
          • Michael Maggard, Maintenance & Operations Assistant Supervisor
            • Josh Williams, Maintenance Worker
            • Corey Houston, Custodial Worker II
            • Timothy Shepherd, Maintenance Worker